Prinášame Vám články z rôznych oblastí, napríklad: arteterapie - terapie pomocou umenia, tanca a pohybu, návraty k sebe a svojej sile, domáce a komunitné vzdelávanie. Budú sa týkať terapeutickej praxe, bežného života a poznávania samého seba cez umenie otvárajúce srdce. Zámerom je, ponúknuť Vám ďaľšiu z možností náhľadu na určitú vec a tiež praktický nápad ako s touto oblasťou pracovať a zlepšiť kvalitu svojho bytia.

Všetky tieto články a myšlienky v nich sú totiž stvorené pre život. 

Raz mi jeden fajn človek povedal: "Čas je tvoj priateľ". Od tých čias je čas a jeho tok, jeho vnímanie a jeho dostatok alebo nedostatok témou, ktorá ma privádza k mnohým poznaniam. Spriatelenie s časom nastalo. Spomalil sa, otvoril brány k lepšiemu a citlivejšiemu vnímaniu nielen seba, ale i ľudí okolo. Začala som vnímať tok času priateľstiev, lásky, materstva a vzťahu mňa k samej sebe. Kde všade sa dá preniesť a vnímať čas a čo všetko ovplyvní v našich životoch môžete skúsiť sami na sebe cez pohyb. Pohyb alebo tanec považujem za jeden z najpravdivejších pre ľudskú bytosť.

Návod ako na to prinášam v článku, ktorý vyšiel v septembrovom čísle časopisu Vitalita http://www.vitalitanet.sk/casopis/9-2016 a môžete si ho prečítať spolu s ďalšími mojimi článkami aj na FB stránke https://www.facebook.com/Soularta 

Prajem vám krásne inšpiratívne dni a veľa tvorivého pohybu vašim svetom,

Marcela Berith <3

Celý článok nájdete tu: ČAS JE TVOJ PRIATEĽ

Milí priatelia, téma ľudskosti, blízkosti a spájania svetov je mi veľmi blízka. Zažívam s touto témou kontraverzné momenty svojho života. Ale prináša aj veľa znovuzrodení, krásy a inšpirácie pre ďalšie tvorenie môjho vlastného osudu. Pár poznaní v článku, ktorý bol uverejnený v časopise Balans Vám prinášam práve v tomto predvianočnom období, a ďakujem za skvelú príležitosť.

Spojenie Svetov – čo to pre Vás znamená? Je to obdobie kedy dúfame, že všetko už bude v poriadku, budeme mať na veľa vecí čas, budeme obklopení vnúčatami a bude o nás postarané? Alebo je to obdobie, ktoré je postrachom, lebo prináša so sebou úbytok síl, choroby a neistotu? Či už je to tak alebo tak, nie je úplne jedno, čo si o tom myslíme a ako sa na toto obdobie pozeráme. Naše názory, hodnotenia, postoje tu a teraz ovplyvňujú to ako vytvárame svoju budúcnosť a svoj svet, v ktorom budeme neskôr žiť. Toto poznanie ma privádza k tomu aby som Vás dnes pozvala pomocou terapie umením do úplne iného sveta, do sveta starešinov.

Čítať článok tu:

http://www.soulart.sk/Spojenie-Svetov/

Tanec Leta? Teraz na jeseň? Možno si vravíte, že to sem vôbec teraz nepatrí. Prosím, nezatracujte leto na jeseň. Nezatracujte život v sebe. Pomôžte mu tancom spomenúť si na chvíle keď prúdil v tele v teple a objatí slnečných lúčov. Veď na to tie spomienky máme...aby v chladných chvíľach života hriali tie horúce. Skúste si teraz v novembri zatancovať Tanec Leta - alebo ... Len tak, pre radosť. Je to to najlepšie čo pre seba a svoje telo a vlastne celých Vás, môžete v tieto inverzné dni plné hmly spraviť. Nech sa Vám krásne tancuje. 

Tento životabudičský článok bol uverejnený v augustovom čísle časopisu Vitalita http://vitalitanet.sk/casopis/8-2016

Pôvabná žena na fotkách k článku je úžasná inšpiratívna žena Zola Dubnikova, tanečnica, cestovateľka, učiteľka a vizionárka z Izraela, ktorá navštívila Bratislavu v júni tohto roku a viedla tu workshop Alchymistickej Cesty Ženy. Zola sa znova chystá do našich končín, tentokrát do Prahy, kde od 19. do 20. novembra 2016 povedie workshop ANIMAL SPIRIT MEDICINE, alebo MEDICÍNA ANIMÁLNÍ DUŠE. Viac o tomto workshope sa dozviete v následovnom linku: http://www.soulart.sk/Pripravujeme-pre-Vas

21. novembra 2016 v Prahe bude Zola Dubnikova tancovať v spoločnej tvorbe na koncerte Bridging the World s Estasom Tonne a Pepe Danza. Viac o tomto koncerte na: https://www.facebook.com/events/1718526025032501/Vstupenky na tuto krásnu akciu si môžete zakúpiť na následovnom linku: http://bit.ly/2cU1oD9


Tanec Leta, alebo len tak...pre radosť

Kedy ste si naposledy zatancovali...len tak...pre radosť? Spraviť si svoj vlastný zoznam skladieb, svoje hity, pustiť si ich do uší a tancovať a tancovať a plynúť s riekou pohybu a len byť v danom okamihu na danom mieste a užívať si tanec. Vravíte, že to robíte často? Výborne! To je ono! To je cesta k spokojnej duši a telu pretože to je Tanec Leta, keď sa nám prirodzene nechce ísť až tak moc do hĺbky, do ťažkých a náročných cvičení a meditácií na témy týkajúce sa života a smrti. Paradoxne však Tanec Leta je presne o tom. Vo svojej ľahkosti môže ísť jemnučko ako vánok do tých najtajnejší zákutí našej bytosti a priviať odtiaľ pre nás tie najväčšie poklady. A preto, oceňujúc jeho dôležitosť píšem tieto riadky, v ktorých by som Vás rada inšpirovala k bádateľskej činnosti. Navrhnem Vám dnes vyskúšať pár jemných techník Tanca Leta, ktoré ma ľahučko a spoľahlivo vždy sprevádzajú. Ak cítite, že je ten správny čas a volá Vás sloboda a čaro Leta, môžu aj Vám pomôcť zacítiť smer na ceste za prekvapeniami skrytými vo Vás.

čítaj celý článok...

V novembri 19. a 20. v Prahe chystá workshop jedna veľmi inšpiratívna bytôstka, žena, ktorá tancom otvára nepoznané v nás, cestovateľka, ktorá v sebe nosí bohatstvá poznaných krajov a učiteľka, ktorá učí neučením ako byť vo vlastnej podstate autentická. ZOLA DUBNIKOVA - žena, s ktorou v júli časopis Vitalita spravil veľmi pekný a zaujímavý rozhovor, ktorému som mohla byť svedkom a prekladateľkou v jednej osobe. Som veľmi vďačná za tú chvíľu, ktorá sa podobala skôr blízkemu stretnutiu rodinného kruhu. Tento rozhovor pripravila Katarínka Koledzajová a bol uverejnený v júlovom čísle časopisu Vitalitahttp://www.vitalitanet.sk/casopis/7-2016

Celé znenie rozhovoru nájdete po rozkliknutí nasledujúceho linku: http://www.soulart.sk/Zola-rozhovor-Vitalita

Písanie článkov sa stalo pre mňa dobrou formou ako posunúť svoju prácu o krok bližšie k naplneniu poslania. Tanec ako zrkadlo života, torý bol uverejnený v júlovom čísle časopisu VITALITA http://www.vitalitanet.sk/casopis/7-2016 je jeden z nich. Zrodil sa akoby sám, priniesol radosť a mnoho pozitívnych ohlasov. Ďakujem Katarínka za túto vzácnu príležitosť a s láskou zdielam.

(júl 2016)

Tanec ako zrkadlo života

Vonku zúri búrka a ja stojím pri okne a pozerám do tmavých oblakov. Božská nádhera! Blesky už párkrát rozťali oblohu a hromy sami seba pasujú za najlepších zvukárov v tejto galaxií...napriek tomu, ja sa už dnes nebojím. Boli časy, keď aj napriek tomu, že som už dospelá žena, cítila som nevysvetliteľnú úzkosť počas každej búrky. Sedávala som vždy zakrytá dekou v kresle, ruky na bruchu, nohy skrížené, celé moje telo zavreté a stuhnuté. Pociťovala som akýsi prvotný strach, ktorý som nechápala a nevedela som prečo tu je. A potom som sa k svojim mnohým strachom priblížila cez pohyb a tanec a veľa sa v mojom živote zmenilo. Niekedy ani nie je treba vedieť prečo, stačí svoje strachy prežiť v pohybe, povoliť ich svojmu telu ich cítiť a vyjadriť. Často krát vďaka tomu nastáva v tanci vytúžený okamih kedy strach prestane zväzovať naše telo. Neprestane existovať, bude naďalej akýmsi sprievodcom na ceste životom, ale už nebude prekážkou. Nebude tým, kto nás zastaví cez telo pred užívaním si krás a hojnosti života, bude radcom, ktorý varuje. Zo strachu sa stane spojenec. Ako sa to dá? Dnes znova skúsime vyzvať naše telo aby vzalo tú známu skvelú medicínu – Tanec. Je to ten najlepší spôsob ako porozumieť svojmu telu a strachom, ktoré ho sužujú a dať im voľný priebeh aby sa prejavili, vošli do vedomia , do úrovne tela a nechali sa počuť a ešte lepšie , nechali sa vidieť nech ich môžeme naplno precítiť a pochopiť.

čítaj viac...

Článok napísaný po nádhernom stretnutí Zoly Dubnikovej, dojmy, pocity, vďaka, jednota....

(jún 2016)

Ako sa plnia sny

Minulý týždeň u nás v Bratislave strávila 5 dní jedna veľmi krásna bytosť - Zola Dubnikova. Spoznala som ju vďaka Terezke Ruth zo skupiny La Loba, ktorá mi sprostredkovala informáciu, že existuje jedna taká žena, ktorá tanec a jeho odkaz vníma podobne ako my zo Soulart-u a La Loby. Keď som prvý krát otvorila Zolinu web stránku, vedela som, že toto je žena, ktorú túžim osobne spoznať a túžim zažiť na vlastnej koži to čo robí, čo učí a aká je. Bolo pre mňa snom, spoznať to čo svetu sprostredkováva a tak som sa rozhodla uskutočniť ho. Rozhodla som sa priviesť Zolu na Slovensko.

Dnes, pár dní po jej odchode už viem, že sa to dá. Dá sa uskutočniť sen, ktorému veríš a o ktorom v srdci cítiš, že sa ti nezdal len preto aby v tebe otvoril túžbu a zároveň frustráciu, že to nejde. Bol tu na to, aby si pochopil, čo všetko vieš. Že si schopná/ý. Môj sen sa uskutočnil a ja som dnes veľmi vďačná mnohým ľuďom a tiež okolnostiam.

čítaj viac...

Článok uverejnený v májovom čísle časopisu Vitalita. 

http://www.vitalitanet.sk/casopis/5-2016/

Ďakujem za túto vzácnu príležitosť! 

(máj 2016)

Majstrovstvo Hnevu – alebo keď je hnev dobrý radca a nie zlý pán

Nehnevaj sa! Nemáš právo sa na neho hnevať! Toto sa nerobí, takto kričať! Keď budeš takto kričať nebude ťa mať nikto rád! – poznáte to? Koľko krát sme v sebe potlačili hnev. Či už tieto zákazy prišli zvonka alebo zvnútra od našich vnútorných sudcov je v podstate úplne jedno. Nikto cudzí nám nikdy nepotlačil hnev, boli sme to my. Poslúchli sme a nedali prudkej, silnej a krásnej energií, skoro životnej, voľný priebeh. Skúsme to však trochu inak. Prestaňme sa nášho hnevu báť a spravme si z neho nášho najlepšieho poradcu, ktorý najlepšie ukáže kde máme hranice, kedy boli prekročené a čo s tým robiť.

čítaj viac...